Turystyka społeczna – model hiszpański
Wicemarszałek województwa podlaskiego - Jan Kamiński spotkał się z przedstawicielami Prowincji Wysp Balearów.
Stronę hiszpańską reprezentowali Eduardo Gamero Mir, Dyrektor Generalny ds. Promocji Turystyki, Sylvia Riera, Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej oraz przedstawiciele Urzędu ds. Zatrudnienia.
Goście z Hiszpanii przebywali w Polsce na zaproszenie Polskiej Izby Turystyki, którą podczas spotkania reprezentował prezes Jan Korsak. Celem wizyty było uruchomienie pilotażowego programu wymiany turystów na poziomie Regionu Balearów i zainteresowanych regionów Polski. Projekt pilotażowy miałby zostać zrealizowany na przełomie kwietnia i maja 2007 r.
Aktualnie polityka promocji turystycznej Balearów skierowana jest głównie na nowe rynki a przede wszystkim Polskę, która jest krajem zbliżonym do Hiszpanii pod względem terytorium i liczby mieszkańców. Także sytuacja ekonomiczna obywateli polskich bardzo przypomina sytuację obywateli Hiszpanii sprzed kilkunastu lat.
Hiszpanie odwiedzili województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i mazowieckie. Podczas spotkań z przedstawicielami samorządów przedstawiali projekt turystyki społecznej. Program ten obejmuje głównie obywateli o niskim poziomie dochodów to jest emerytów, rencistów, ale również osoby niepełnosprawne i młodzież. Turystyka socjalna polega na wymianie grup w systemie 1:1 i jest w 50% subwencjonowana przez samorządy regionalne. W projekt zaangażowane są w zależności od regionów, takie instytucje jak Urząd ds. Turystyki, Urząd ds. Opieki Socjalnej, Urząd ds. Zatrudnienia, Związki Zawodowe, oraz wiele innych instytucji regionalnych. Powołane są specjalne komisje i biura podróży zajmujące się organizacją i koordynacją tej formy turystyki. Nabór odbywa się na drodze publikowanych ogłoszeń oraz ogłoszeń w instytucjach, zakładach pracy, urzędach itd.
Współpracą w zakresie rozwoju turystyki socjalnej zainteresowane są również władze EU takie jak Komitet ds. Rozwoju Regionów Europejskich, Rada Ekonomiczna i Socjalna, Przedstawiciele Związków Zawodowych. Aktualnie ten rodzaj turystyki nie jest bezpośrednio subwencjonowany przez środki EU, jednak istnieje możliwość starania się o pewnego rodzaju subwencje na pozyskanie środków na cele rozwoju regionów, walki z bezrobociem, itd.
Na zakończenie spotkania wręczone zostały gościom materiały promocyjne naszego województwa. Obie strony wyraziły głęboką nadzieje na przekształcenie w przyszłości projektu pilotażowego w długofalową współpracę.